Co w Niemczech gotować jesienią?
Za nami lato, a wraz z nim dostęp do wielu warzyw i soczystych sezonowych owoców. Co zatem włożyć do garnka? Co często gotują Niemcy, gdy zaczynają spadać liście? Przeczytajcie nasze porady!

Dynia nie tylko na Halloween
Dynia to prawdziwa królowa jesiennych warzyw i warto wpisać ją w menu podopiecznych, bo lista jej zalet jest wyjątkowo długa. Dynie są lekkostrawne, w ponad 90% składają się z wody (dobrze nawadniają), mają niewiele kalorii, a także zawierają wiele witamin i cennych minerałów – m. in. beta karoten, który jest bardzo korzystny dla skóry i oczu.
Co można przyrządzić z dyni? Przede wszystkim zupy kremy. Wystarczy dynia, trochę imbiru i śmietany i zupa prawie gotowa. Bardzo polecamy także połączenie z mlekiem kokosowym. Warto także sprawdzić przepisy na dyniowe gnocchi, pieczoną dynię czy placuszki dyniowe.
Coś na rozgrzewkę
Kiedy za oknem temperatury spadają, a my najchętniej schowalibyśmy się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty, warto jeść potrawy, które rozgrzeją nasz organizm. Tutaj bezkonkurencyjne są zupy – zwłaszcza warzywne kremy. Jeśli nie wyobrażasz sobie zupy bez gęstego bulionu, to staraj się maggi i niezdrowe przyprawy zastąpić naturalnymi. Do gęstej zupy wystarczy świeże pieczywo, groszek ptysiowy (dla zabieganych) albo po prostu keks jogurtu naturalnego – i danie gotowe!
Szukasz czegoś bardziej pożywnego? Polecamy wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe – gulasze (bardzo lubiane przez Niemców), ale też bigos, łazanki, bogracz czy leczo – póki w warzywniaku aż kolorowo od różnego rodzaju papryki. Warto też mocniej zaprzyjaźnić się z piekarnikiem i sprawdzić przepisy na mięsa duszone z warzywami. Takie dania to też oszczędność czasu – większy garnek zapewni obiad na 2-3 dni. Dobrym pomysłem jest też mrożenie porcji w zamrażarce. Dzięki temu podopieczny ma zróżnicowane menu, a Ty nie musisz się głowić każdego dnia, co dzisiaj ugotować.
Co popijać jesienią?
Zostało Ci trochę imbiru z gotowania zupy imbirowej? To świetnie! Koniecznie wrzuć kawałek do herbaty – wzmocni Twoją odporność i rozgrzeje np. po jesiennym spacerze. Do herbaty warto też dodać klasyczną już cytrynę albo sok z malin. Jesienią polecamy także popijanie dzikiej róży i wywarów z bzu.
Jesienią zaczyna się też sezon na tradycyjne w Niemczech Glühwein – czyli grzane wino z dodatkami (najczęściej są to goździki i pomarańcze). Ten napój rzeczywiście świetnie rozgrzewa, ale z powodu nadciśnienia większość seniorów powinna go unikać.
Na to uważaj
Z jesienią kojarzą się też bardzo mocno grzyby – ale tutaj trzeba bardzo uważać. Przede wszystkim nie zbieraj grzybów samodzielnie – pamiętaj, że nawet jeśli świetnie się na tym znasz, to w Niemczech rosną inne grzyby niż w Twoich rodzinnych stronach. Dany gatunek może wyglądać bardzo podobnie, ale nie musi to być dobrze Ci znany grzyb zbierany od dziecka – nie warto ryzykować. Poza tym grzyby są ciężkostrawne i nie poleca się ich osobom starszym.
Uważaj również na typowe dla Niemców potrawy – tłuste, ciężkostrawne, najczęściej smażone i oparte na mięsie. Staraj się zastępować je lżejszymi albo zmieniaj proporcje – zamiast mięsa podstawą niech będą warzywa.
A co Wy gotujecie w Niemczech jesienią? Czekamy na Wasze pomysły!